Receptai

Hygge pramogos su draugais ir sūriu (receptas, kaip surengti smagų vakarėlį)

Ar esate kada girdėję apie tokį Skandinavišką terminą hygge? Ne, tai ne daniškas sūris. Tai daniškas mėgavimasis gyvenimu, kuris tiesiogiai susijęs ir su laiko leidimu geroje kompanijoje, ir su geru maistu jaukioje aplinkoje.

Nors šį danišką terminą daug kas sieja tiesiog su jaukumu, tačiau į skambią frazę įeina kur kas daugiau: hygge siejamas su bendravimu ir bendryste, maisto ir gėrimų kultūra, jaukių akimirkų, namų bei gero gyvenimo kūrimu ir mėgavimusi.

Hygge terminas po pasaulį paplito dar visai neseniai – vos prieš pora metų Kopenhagoje, Laimės tyrimų instituto įkūrėjui Meikui Wikingui išleidus knygą apie laimę. Taip, jūs perskaitėte teisingai, Kopenhagoje veikia net Laimės tyrimų institutas.

Hygge ir sūris

Danai turi visą hygge manifestą, kuris skelbia, jog itin svarbu nepamiršti mėgautis malonumais, būti su artimaisiais, vertinti šias akimirkas, mažiau naudotis telefonu ir išlįsti iš socialinių technologijų bei virtualaus pasaulio, suprasti, jog mes – svarbiau nei aš, kurti harmoniją ir sveikus santykius, pamiršti dietas ir mylėti maistą, o namuose susikurti itin jaukią aplinką.

Hygge manifestas: 

1. Svarbiausia bendravimas!

Laikas su artimais žmonėmis ir draugais yra pagrindinė hygge recepto sudedamoji dalis, tačiau svarbu ne tik būti, bet ir bendrauti, kurti socialinius santykius. Hygge yra jaukūs sekmadienio susibūrimai pas tėvus ar senelius, maisto gaminimo vakarai su draugais, ėjimas drink’ui su draugais ar kolegomis iš darbo.

2. Mėgavimasis maistu ir gėrimais

Skaičiau vienoje knygoje, jog danų kulinarijos knyga galėtų vadintis Penkiasdešimt mėsos ir bulvių atspalvių. Danai suvartoja itin daug mėsos, saldumynų ir kavos, būtent šie dalykai taip pat priskiriami prie hygge. Nors vienas žinomiausių pasaulio restoranų Noma, esantis Kopenhagoje, išgarsino Daniją kaip gastro sostinę, visgi su hygge gyvenimo būdu labiau siejamas komfortiškas, sotus, naminis ar bent keliantis tokias asociacijas, maistas.

Bandelės, duona irgi yra tai, be ko danai neįsivaizduoja savo kasdienybės. Ne veltui  egzistuoja toks posakis: negalite nusipirkti laimės, tačiau galite nusipirkti pyragaitį.

Ir nors duona, bulvės ir pyragaičiai nėra liekninantys produktai, visgi danams svarbus gaminimo kartu ir lėtas maisto ruošimo procesas. Namie keptos duonos, kuri reikalauja kantrybės bei laiko nuo raugo ruošimo iki jos kepimo, kalorijos skaičiuojasi kitaip.

Šiaurietiška virtuvė truputį artima ir mums, tad visas daržovių konservavimas, sriubų, troškinių ruošimas laikomas hygge. Tik vietoj to, kad tai darytų viena močiutė ar mama, konservuokite, marinuokite ir ruoškite maistą su visa šeima.

Karštiems gėrimams būtų galima parašyti atskirą odę: kava, arbata, grogas tiesiogiai koreliuoja su hygge atmosfera. Neatsiejama to dalimi įvardijamas ir alkoholis: vyno taurė prie vakarienės, stiklas viskio su draugais ar alaus bokalas mieste su kolega. Be abejo, viskas turi būti daroma su saiku.

Beje, nepatikėsite, bet lyginant su vidutiniu europiečiu, danai suvalgo dvigubai daugiau saldumynų, t.y. net 8.2 kg per metus, o vidutinis europietis tik 4.1 kg.

3. Patogumas ir paprastumas

Labiausiai už viską danai vertina paprastumą. Pasivaikščiojus po Kopenhagą pamatysite begalę stilingų žmonių, nes būtent danai pasižymi geru stiliaus suvokimu. Ne nuo a iki z išieškota apranga, ne trijų dalių kostiumai ar nepriekaištingos suknelės su priderintais bateliais ir rankinėmis yra daniškas stilius. Kasdieniai drabužiai, iš pažiūros ne iki galo derantys vienas su kitu yra tai, už ką danus myli ir seka fashionistos.

4. Namai namai namai!

Šviesa ir tinkamas apšvietimas įvardijami viena svarbiausių detalių kuriant jaukų interjerą. Jį sukurti padės stalinės lempos, toršerai ir kitos apšvietimo detalės įvairiose namų vietose. Kitas šviesos šaltinis – žvakės. Danas, vidutiniškai per metus sudegina net 6 kg vaško. Be abejo, jeigu jūs turite židinį – jums pasisekė, taip pasakytų kiekvienas danas, kuris jeigu ne namie, tai bent užmiesčio viloje stengiasi tokį turėti.

Apklotai, pagalvėlės, kailinės detalės, lovų užtiesalai, knygos, mediniai daiktai ir vintažiniai baldai – visa tai vyrauja hygge namuose.

5. Hygge už namų durų

Hygge manifestas skelbia, jog hygge jausmą galite pajusti ne tik namie ar jaukiuose svečiuose. Gamta yra puikiausia vieta laiką leisti maloniai. Su pageidaujama kompanija, gera gali būti visur. Svarbiausia atminti, jog didžioji dauguma geras emocijas teikiančių akimirkų sukuriamos visiškai paprastai.

Kaip surengti Hygge vakarėlį

O mes su draugais nutarėme rengti hygge vakarėlių seriją.

Jums reikės:

 1. Jaukių kurio nors draugo ar jūsų paties namų
 2. Geros kompanijos
 3. Mėgstamų gėrimų
 4. Žvakių
 5. Idealiu atveju – židinio
 6. Stalo žaidimų
 7. Muzikos
 8. Sūrio
 9. Maisto gaminimo sesijos

Maisto gaminimas kartu – 5 ingridientų žaidimas: 

Maisto gaminimas yra vienas tų dalykų, kuris itin suartina. Tad siūlau surengti tokį vakarėlį!

 • Pasirūpinkite 3 arba 5 ingridientais
 • Liepkite ant lapelio sugalvoti, ką kiekvienas iš jų ruoštų
 • Tuomet traukite ir tegul šio vakaro šefas būna jis!
 • Galima varijuoti pasiskirsčius komandomis: viena ruošia starterį, kita pagrindinį patiekalą, o trečia desertą
 • Galite iš tų pačių ingridientų ruošti komandomis skirtingus patiekalus.

Tik nepamirškite, jog visuomet reikia apsidrausti: pasiruoškite ir pats receptą tam atvejui, jeigu draugai įsijaus perdaug ar per mažai.

Tokiu gardžiu ir itin rudenišku dalinuosi ir aš!

Dalinkis su draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *